Početna | - Naslovna | Španjolska nakon penala slomila Kazahstan i osigurala finale!

Španjolska nakon penala slomila Kazahstan i osigurala finale!

Sjajnu utakmicu, ljepoticu cijelog turnira, odigrali su Kazahstan i Španjolska u polufinalu EURO-a! U super-uzbudljivom susretu momčadi su se izmjenjivale u vodstvu, a pobjednika smo dobili tek nakon ruleta penala. Španjolska je na koncu zaslužila pobjedu, premda ne bi bilo nezasluženo da su Kazahstanci za borbu i zalaganje nagrađeni pobjedom.
Prvu priliku bilježimo u 2.minuti kada Miguelín s desne strane izlazi sam pred Higuitu, no Brazilac s kazahstanskom putovnicom brani njegov udarac. Iz kornera je Španjolska još jednom zaprijetila preko Ortiza koji lijepo puca iz voleja, no za malo pored gola. U 3.minuti uzvraćaju Kazahstanci; u tri je poteza izigrana protivnička obrana, Zhamankulov je ostao sam pred golom, no Paco Sedano brani njegov udarac. Kazahstan je poveo u 8.minuti kada u kontri sjajni Douglas dodaje za Taynana kojem nije bilo teško zabiti u nebranjenu mrežu za 0:1! Nakon toga Španjolska preuzima inicijativu, no izgledne se prilike teško stvaraju. Igrala se 12.minuta kada Pola s 9-10 metara s desne strane lijepo gađa suprotni kut, no Higuita nogom brani njegov udarac. U 16.minuti Španjolska je izjednačila praktički iz ničega. Bebe je iz kornera ubacio u sredinu, a lopta zahvaća Yesenamanova i vara vratara Higuitu koji je ostao na “krivoj nozi” i ne uspijeva zaustaviti loptu koja mu se ušuljala u gol za 1:1! Kazahstan je u 18.minuti dvaput zaprijetio preko raspoloženog Douglasa. Najprije je njegov udarac u korner skrenuo Paco Sedano, da bi nakon kornera još jednom pucao Douglas, no lopta je prohujala tik uz vratnicu. Španjolska je povela u 19.minuti kada Tolrà nakon prekida neobjašnjivo ostaje sam na 9 metara, te prizemnim udarcem savladava Higuitu za 1:2! Španjolska je tako na odmor otišla s minimalnom prednošću.
U nastavku smo dugo čekali na prvu pravu priliku, a onda je Kazahstan u 25.minuti došao do izjednačenja. Higuita je maestralno s 15ak metara zabio pod gredu Paco Sedana, kojeg kao da je iznenadio udarac kazahstanskog vratara s tolike udaljenosti. No tu nije bio kraj, jer u istoj minuti Kazahstan dolazi i do potpunog preokreta. Sjajni Douglas je lijepo prošao po lijevoj strani, dodao u sredinu za Takua koji sa 4-5 metara zabija za 3:2! No Španjolska se vrlo brzo vraća. U 29.minuti Bebe je iz auta sjajno ubacio na drugu vratnicu gdje utrčava Joselito i zabija za 3:3! U 34.minuti Španjolska dolazi do prednosti. Nurgozhin je poprilično “jeftino” izgubio loptu kao poslijednji igrač, a Pola to kažnjava i u situaciji 1 na 1 zabija pored nemoćnog Higuite za 3:4! Na isteku iste minute mogli su Španjolci do novog zgoditka, no Ortiz iz slobodnog udarca pogađa vratnicu. U 37.minuti nova prilika za Španjolsku; Alex je s desne strane ostao sam pred Higuitom, no ne uspijeva zabiti. Kazahstan je u 39.minuti ipak došao do izjednačenja. Sjajni Douglas je s 12ak metara zabio preko noge Paco Sedana za još jedno izjednačenje, 4:4! Do kraja se rezultat nije mijenjao, te se ušlo u produžetke.
Već u prvoj minuti produžetka Španjolskoj se pružila velika prilika. Izboren je prekršaj na 8 metara od gola iskosa s desne strane, a kako je Kazahstan već imao 5 prekršaja, ponudila se prilika Španjolskoj da iz izgledne pozicije pucaju prema golu. No ipak, sreća je bila na strani Kazahstana, te je udarac Miguelína zaustavila vratnica! Španjolska je imala izrazitu inicijativu koja je okrunjena golom u 43.minuti, kada Miguelín s 12-13 metara pogađa za 4:5! Lopta je Higuiti pobjegla s ruke u mrežu… Drugi produžetak Španjolska otvara dominantno, te u prvih 15ak minuta Higuita sjajnim intervencijama spašava svoju momčad. Najprije je lijepo obranio udarac Lina, da bi nakon kornera pucao Tolrà, a Higuita spašava bravuroznom reakcijom. Kazahstan je iz prve ozbiljnije prilike u produžetcima došao do izjednačenja u 48.minuti! Taynan je sjajnim proigravanjem na vratnici pronašao Zhamankulova kojem nije bilo teško zabiti u prazan gol za 5:5! Cijela dvorana završne je dvije minute navijala za Kazahstan, koji je fanatičnom borbenošću pridobio simpatije publike. Kazahstan se do kraja uspješno obranio, te su o pobjedniku odlučivali penali.
U ruletu penala odlučujućim se pokazala već prva serija, kada udarac Taynana brani Paco Sedano. Španjolci su redom bili precizni, te su osigurali plasman u finale, dok kazahstanu ostaje slaba utjeha sjajnog otpora favoriziranim Španjolcima, te će u susretu za 3.mjesto igrati protiv Rusije.

TREĆI SUDAC: Ondřej Černý (CZE)
ČETVRTI SUDAC: Vasilios Christodoulis (GRE)

KAZAHSTAN: Leo Higuita, Taynan, Serik Zhamankulov, Dinmukhambet Suleimenov, Aleksandr Dovgan, Chingiz Yesenamanov, Mikhail Pershin, Pavel Taku, Douglas Junior, Dauren Tursagulov, Dauren Nurgozhin, Birzhan Orazov, Albert Akbalikov, Birzhan Orazov, Grigori Shamro, trener: Cacau

ŠPANJOLSKA: Paco Sedano, Ortiz, Marc Tolrà, Bebe, Adolfo, Solano, Pola, Lin, Sergio Lozano, Rafa Usín, Miguelín, Alex, Joselito, Jesús Herrero, trener: José Venancio López

STRIJELCI: 1:0 Taynan (8′), 1:1 ag-Yesenamanov (16′), 1:2 Tolrà (19′), 2:2 Higuita (25′), 3:2 Taku (25′), 3:3 Joselito (29′), 3:4 Pola (34′), 4:4 Douglas (39′), 4:5 Miguelín (43′), 5:5 Zhamankulov (48′)

PENALI:
Miguelín – 5:6!
Taynan – brani Paco Sedano!
Ortiz – 5:7!
Pershin – 6:7!
Lin – 6:8!

AKUMULIRANI PREKRŠAJI: Kazahstan 9 (3+6); Španjolska 8 (4+4)

ŽUTI KARTONI: Taynan (6′), Suleimenov (14′), Douglas (34′), Higuita (37′) – KAZAHSTAN
Alex (20′), Ortiz (25′) – ŠPANJOLSKA

IGRAČ UTAKMICE:  Miguelín (ŠPANJOLSKA)

2.HMNL-zapad | Poraz vodećeg dvojca, Jesenju jesenski naslov!

Okončan je jesenski dio natjecanja 2.HMNL-zapad! U susretima poslijednjeg jesenskog kola bilježimo neočekivane poraze vodećeg …

INTERVJU | Martina Španjol (predsjednica MNK Rab)

Žene u muškom futsalu nisu učestala pojava, no kada je žena na čelu jednog malonogometnog …