FFWC | Brazil svjetski prvak! | Izvještaj

Španjolci se opet morali predati Brazilu, „Selecao“ do petog naslova, „Azzurrima“ bronca

FIFA Futsal World Cup Thailand 2012

Neto Brazilu donio svjetski naslov, Španjolci mogu žaliti

VIDEO
Foto,video©UEFA.com

Naslov svjetskih prvaka ponovno je u rukama Brazila. Nakon slavlja 2008. godine „Selecao“ je potvrdio naslov i na SP-u igranom na Tajlandu i to ponovno protiv Španjolske i to ponovno jednim, sretnim golom.

Noćna mora za „Furiju“, doći na korak od naslova, nadati se do posljednje sekunde i onda ga izgubiti ponovno je postala stvarnost. Četiri godine ranije ona je nosila ime Franklina, koji je obranio dva penala za Brazil, ovog puta im je presudio Neto. Pogotkom 19 sekundi prije kraja drugog produžetka donio je Brazilu zlato i petu titulu svjetskih prvaka.

Španjolci su se opet morali predati južnoameričkoj reprezentaciji nakon što su više od 40 minuta bili nadomak pothvatu.

Prvo poluvrijeme između reprezetacija koje se itekako dobro poznaju donijelo je dvadeset minuta usporene igre, bez previše inicijative s niti jedne niti druge strane. Suzdržana igra u kojoj se nitko nije htio izlagati protivniku i riskirati da primi gol donijela je tek jedan ozbiljniji udarac prema brazilskom golu, dok je Juanjo na španjolskim vratima loptu promatrao tek iz daleka.

Više uzbuđenja nije donio ni nastavak susreta. Monotoniju prvih pet minuta igre u nastavku prekinuo je igrač koji je obilježio do tada sumorno finale, Neto. Njegov je pogodak nakon kornera završio u kutu iza leđa španjolskog golmana, ali je konačno i prisilio protivnike da zaigraju. Iako je „Furija“ pritisnula, na novi pogodak, onaj za izjednačenje, moralo se čekati do 30., kada su Španjolci zabili iz drugog pokušaja. Silovit udarac Miguelina brazilski čuvar mreže Tiago uspio je odbiti samo do nogu Torrasa, koji zabija za izjednačenje Španjolske. Njegov pogodak dao je Španjolcima poleta i već iduće minute stigao je i njihov drugi gol. Nespretna reakcija Tiaga na golu Brazila omogućila je Španjolcima da povedu, ali i da povjeruju u osvajanje naslova.

Gol Aicarda za 2:1 tri minute prije kraja poništio je Falcao, igrač koji je svojim ključnim pogocima Brazil i doveo u finale. Izbornik Marcos Sorato posegnuo je za golmanom igračem, a njegova odluka isplatila se u 37. minuti kada je sjajan udarac Falcaa završio iza leđa Juanja, koji je tako svladan drugi put na susretu.

Španjolska, koja je dominirala na terenu nakon pogotka koji im je donio prednost, doživjela je tako hladan tuš, a trgnuti se nije uspjela ni u produžecima. Dok je u prvom nastavku igra ponovno zamrla, drugi je donio „filmsku završnicu“. Nepotreban prekršaj Španjolaca, koji su već nakon regularnog dijela imali pet akumuliranih faulova, pružio je Brazilu laku šansu za prednost. Svega minutu prije kraja drugog produžetka Brazilci su dobili „poklon“, udarac sa deset metara i priliku da uzmu naslov prvaka.

Nisu je iskoristili. Juanjo je lako obranio „mlaki“ udarac Rodriga i održao tako nadu za Španjolsku. No nju je potpuno ugasio Neto. Drugi produžetak već je bio na isteku, Španjolci su strepili pred novim izvođenjem penala koji su im bili kobni na SP-u četiri godine ranije, kada je Neto, s tek 19 sekundi preostalih na semaforu, zabio jedan od najvažnijih golova u svojoj karijeri, onaj za 3:2, pobjedu i peti naslov svjetskih prvaka.

S preostalim vremenom, čak ni uvođenjem golmana igrača, Španjolci nisu mogli zaprijetiti novim/starim prvacima svijeta. Drugi put zaredom morali su se predati Brazilu.

Brazil – Španjolska 3:2 nakon produžetaka (2:2, 0:0) (Neto 25, 50, Falcao 37 / Torras 30, Aicardo 31)

Brazil: Tiago, Gabriel, Simi, Fernandinho, Neto; Guitta (p.v.), Franklin (p.v.), Ari, Rafael, Vinicius (C), Je, Falcao, Wilde, Rodrigo, izbornik: Marcos Sorato „Pipoca“

Španjolska: Juanjo, Aicardo, Fernandao, Kike (C), Alemao; Rafa (p.v.), Cristian (p.v.), Ortiz, Torras, Alvaro, Miguelin, Sergio Lozano, Borja, Lin

Predbilježeni na broncu, nakon europske Talijanima bronca i na SP-u

VIDEO

U susretu koji je odlučivao o trećeplasiranoj momčadi svjetskog prvenstva slavila je Italija. Odlično natjecanje „Azzurri“ su nakon pobjede od 3:0 nad Kolumbijom okrunili medaljom. Veliko iznenađenje cijelog SP-a, Kolumbija, s Tajlanda se vraća kao četvrta. Italija je bila ipak prejak protivnik da bi im uspjeli otrgnuti svoju prvu medalju u povijesti.

Italija je tako nakon bronce na FutsalEURO-u ranije ove godine uzela i brončanu medalju na SP-u, ali i potvrdila svoje treće mjesto iz Brazila četiri godine ranije kada su u borbi za najnižu stepenicu postolja bili bolji od Rusije.

Monotona igra Kolumbije, zbijene u obrani, donijela im je, kao i protiv Irana i Ukrajine ranije, nulu na poluvremenu i protiv „Azzurra“. Dominacija Talijana na parketu, ali i stalni pritisak na kolumbijski gol konačno su urodili plodom u 28. minuti susreta. Volej Sergija Romana načeo je mrežu Kolumbije da bi je potom izabranici Menichelija još dvaput „proparali“. Autoru dva gola za pobjedu Italije, Fortinu, posao je olakšao protivnički golman. Cijelo natjecanje briljantni Lozano, jedan od najzaslužnijih igrača kolumbijske selekcije, zahvaljujući kojem su dogurali do samog kraja i postali senzacija SP-a na Tajlandu, zaradio je izravni crveni karton. Dirao je loptu rukom izvan svog kaznenog prostora, a tom je glupom pogreškom zapečatio sudbinu svoje reprezentacije.

Bez njega na golu Fortino je imao lak zadatak i s dva gola zapečatio je pobjedu Italije i treće mjesto na svjetskoj smotri.

Kolumbija može žaliti za medaljom i trećim mjestom, no nema sumnje da su na svom prvom SP-u u povijesti ostavili traga i stigli do velikog uspjeha. Debi iz snova i lijepa priča natjecanja na kraju se ipak morala predati boljoj reprezentaciji, Italiji, koja s Tajlanda putuje sa svojom drugom uzastopnom svjetskom broncom.

Italija – Kolumbija 3:0 (0:0) (Romano 28, Fortino 33, 40)

Italija: Mammarella, Forte (C), Romano, Merlim, Saad Assis; Barigelli (p.v.), Miarelli (p.v.), Ercolessi, Leggiero, Honorio, Mentasti, Fortino, Vampeta, Lima, izbornik: Roberto Menicheli

Kolumbija: Lozano, Sierra, Abril (C), Reyes, Angellot; Nanez (p.v.), Prado, Barreneche, Yefri, Quiroz, Toro, Serna, Barney, Fonnegra, izbornik: Arney Fonnegra

Najboljim igračem turnira proglašen je Neto, koji je svojim dvama pogocima donio naslov Brazilu.

Za najboljeg vratara svjetskog prvenstva izabran je čuvar mreže Montesilvana, Stefano Mammarella, koji je svojim obranama vodio Italiju do bronce.

Sa 9 pogodaka ruski je reprezentativac Eder Lima odnio nagradu za najboljeg strijelca svjetskog prvenstva.

Japan (6:0)

UEFA Futsal Liga prvaka | Još jednom odgođen ždrijeb…

Krovna europska nogometna organizacija još je jednom odgodila ždrijeb “UEFA Futsal Lige prvaka”! Epilog je …

Massimiliano Bellarte novi je izbornik Italije!

Nakon što smo prošli tjedan objavili kako je Tomislav Horvat novi izbornik Slovenije, danas Vam …