EURO 2022 | “Pirova” pobjeda Srbije!

Nakon vrlo napete završnice u grupi B ranije danas, večeras su odigrane utakmice posljednjeg kola u grupi A. Domaćin prvenstva, Nizozemska i Srbija su odigrali svoju utakmicu u Amsterdamu dok su Ukrajina i Portugal snage odmjerile u Groningenu. U ovoj grupi je bilo najviše kombinacija prema kojima bi pojedina reprezentacija mogla proći u četvrtfinale te je to obećavalo dvije vrlo uzbudljive utakmice. Srbi su dobro otvorili utakmicu te već u prvoj minuti zaprijetili no Nizozemci su odgovorili brzim pogotkom u trećoj minuti kada je domaćina prvenstva u vodstvo doveo Martinus. Srbi su u nastavku poluvremena bili puno bolja momčad i prijetili sa svih strana, ali su se Nizozemci uspjeli obraniti od svih napada i otići na odmor s prednošću od jednog pogotka. Drugo poluvrijeme su bolje otvorili Nizozemci te su u trećoj minuti nastavka došli do udvostručenja prednosti nakon što je Rakić nes(p)retno poslao loptu u vlastitu mrežu. Četiri minute kasnije Srbija je došla do prvog pogotka, a strijelac je bio Rajčević. Uslijedila je potom nova ofanziva srpske reprezentacije koja je pogocima Ramića i Stojčevskog u 32. i 33. minuti došla do potpunog preokreta i zasluženog vodstva. Imali su Nizozemci dvije minute kasnije priliku izjednačiti iz kaznenog udarca, ali je Bouzambou pucao kraj gola. U posljednjim minutama Nizozemci su krenuli u totalnu ofanzivu no nisu došli do remija koji bi ih odveo u četvrtfinale te su završili treći, iza Portugala s maksimalnim učinkom, drugoplasirane Ukrajine s tri boda i boljom gol-razlikom te ispred Srbije s također tri boda, ali i lošijom gol-razlikom.

NIZOZEMSKA – SRBIJA 2:3 (1:0)

STRIJELCI: 1:0 Martinus (3′), 2:0 ag-Rakić (23′), 2:1 Rajčević (27′), 2:2 Ramić (32′), 2:3 Stojčevski (33′)

Prema kalkulacijama Srbiji je trebala pobjeda od čak devet golova, u slučaju pobjede Portugala protiv Ukrajine, kako bi prošla u četvrtfinale te su u susret reprezentativci našeg susjeda ušli vrlo ofanzivno te već u prvoj minuti zaprijetili preko Ramića i Rajčevića, ali je Kuyk obranio njihove udarce. Prvu priliku su Nizozemci imali u drugoj minuti kada je El Ghannouti poslao loptu kraj gola, ali vrlo brzo nakon toga isti igrač šalje jednu loptu sa svoje polovice prema Martinusu koji je kroz noge Momčilovića zabio za početno vodstvo Nizozemaca. Mossaoui je minutu kasnije imao dobru priliku no njegov udarac je blokirao Rakić. U šestoj minuti se Tomić lijepo ispred protivničkog kaznenog prostora riješio jednog nizozemskog igrača te dodao loptu do Petrova koji je pucao, ali su Nizozemci to blokirali i otklonili opasnost ispred svog gola. Pokušali su Srbi i u narednim minutama zaprijetiti u nekoliko navrata, ali udarci su bili nedovoljni precizni. Novo dobru priliku su Srbi imali u 11. minuti kada je udaraca Pršića obranio nizozemski golman. Srbija je igrala bolje u narednim minutama i često pucala, ponajviše Petrov i Tomić, no nikako nisu uspijevali doći do izjednačenja. S druge strane, Nizozemci su se većinom branili i pokušavali sačuvati svoje vodstvo. Nakon dužeg perioda srpske dominacije Nizozemci su došli do odlične prilike u 16. minuti kada Attaibi nalazi Ceyara samog pred protivničkim golom, ali isti šalje loptu kraj gola. Nastavili su potom Srbi napadati, a u 18. minuti su Nizozemci upisali još jednu, od veoma rijetkih dobrih prilika, ali ju Molkarai nije uspio iskoristiti te šalje loptu pored istrčalog Momčilovića, ali i gola. Do kraja poluvremena su Srbi nastavili napadati i pucati iz raznih pozicija no Nizozemci su ti koji su na odmor otišli s vodstvom.

U uvodne dvije minute nastavka nismo vidjeli neke izglednije prilike, a na početku 23. minute su Nizozemci sretno došli do drugog pogotka na susretu. Pucao je St Juste, a loptu je nes(p)retno u vlastitu mrežu skrenuo Rakić. Dvije minute kasnije Srbi su izgubili loptu na protivničkom polovici, a kontru je povukao Bouyouzan no istu ne završava na najbolji način te je pucao kraj gola. Četiri minute kasnije Srbija je konačno zabila pogodak na susretu. Rajčević, koji je propustio prve dvije utakmice u grupi, je sjajno pucao i zabio za smanjenje zaostatka. Minutu kasnije Stojčevski je imao dvije vrlo dobre uzastopne prilike. Napad je povukao srpski golman i dodao do spomenutog Stojčevskog kojem prvi udarac odbija nazad Kuyk, a iz drugog pokušaja isti igrač je pucao kraj gola. Sjajnu akciju su Srbi odigrali na isteku 29. minute, ali ju je Matijević, bivši igrač Crnice završio tako što je pogodio stativu. Ponovno je potom uslijedila ofanziva Srbije čiji se igrači nisu ustručavali opucati no Nizozemci su se uspijevali nekako obraniti od svih pokušaja. Večeras odlični Kuyk je ipak primio i drugi pogodak na utakmici u 32. minuti kada je Ramić na najbolji način završio lijepu timsku akciju. Asistirao mu je Tomić. Samo pola minute kasnije Srbi su došli do preokreta. Pršić je asistirao Stojčevskom koji je doveo svoju momčad do zasluženog vodstva. Imali su potom i Nizozemci dvije dobre prilike doći do izjednačenja, ali oba udarca je obranio Momčilović. Nizozemci su odličnu priliku za izjednačenje dobili u 35. minuti kada je Rajčević skrivio kazneni udarac, ali je Bouzambou pucao kraj gola. U narednoj minuti imale su obje momčadi po priliku, ali ih nisu iskoristili te su se Nizozemci u posljednje četiri minute odlučili na igru s Mossauiem kao golmanom-igračem i igralo se pred srpskim golom naredne tri minute. Srbi su 75 sekundi prije kraja susreta imali odličnu priliku za udvostručenje prednosti kada je Momčilović poslao jednu loptu preko cijelog terena do Rakića, ali je njegov udarac sjajno obranio Kuyk. Isti igrač pucao je i 35 sekundi prije kraja, ali novu odličnu obranu je upisao nizozemski golman. U posljednjim sekundama zaprijetili su Nizozemci u tri navrata, a posljednji udarac je završio i u mreži, ali je bio nakon isteka gola. Portugal je pobijedio Ukrajinu te se za drugo mjesto zatvorio krug od tri reprezentacije s tri boda te su Nizozemci završili treći dok je Ukrajina završila kao drugoplasirana i prošla u četvrtfinale!

Marin Kraljević je novinar i voditelj marketinga na CROfutsal portalu. 31-godišnji magistar komunikacijske i informacijske tehnologije radi na portalu od lipnja 2020. godine.