VIDEO | Portugal preko Finske do polufinala EURO-a!

Portugal je prvi polufinalist Europskog prvenstva u Nizozemskoj! Branitelj naslova je u prvom četvrtfinalnom dvoboju slavio protiv Finske rezultatom 3:2, izborivši tako polufinale u kojem će igrati protiv boljeg iz dvoboja Kazahstana i Ukrajine koji je na rasporedu večeras.

PORTUGAL – UKRAJINA  3:2 (2:1)
STRIJELCI: 1:0 Afonso Jesus (4′), 1:1 Hosio (10′), 2:1 Afonso Jesus (15′), 2:2 Autio (27′), 3:2 Miguel Ângelo (30′)

Već u prvoj minuti Finska je mogla povesti. Alamikkotervo je osvojio loptu duboko u protivničkoj polovici, no kapetan Autio iz sjajne prilike s vrha kaznenog prostora puca pored gola. Portugal je pak poveo iz prve velike prilike pred Savolainenom. Igrala se 4. minuta kada Pany Varela lijepo prolazi po lijevoj strani i daje povratnu loptu na 5-6 metara gdje Afonso Jesus neometan zabija za 1:0! U 8. minuti Finska je propustila još jednu sjajnu priliku. Kytölä je lijepo u kontri prošao kroz sredinu i proigrao na desnoj strani Pikkarainena čiji udarac sa 4-5 metara brani André Sousa. Nedugo zatim uzvratili su Portugalci preko André Coelha koji prihvaća dugu loptu s lijeve strane pred Savolainenom, te iz voleja silovito pogađa gredu. U 10. minuti Finska dolazi do izjednačenja. Alamikkotervo je iz slobodnog udarca s 15ak metara s desne strane poslao oštru loptu na drugu vratnicu gdje Hosio prsima spušta loptu u gol za 1:1! U 15. minuti Portugal dolazi do nove prednosti. Bruno Coelho je iz auta s lijeve strane ubacio na vrh kaznenog prostora gdje je Afonso Jesus izmaknuo pažnji Hosia i odmjerenim udarcem zabio za 2:1! Do kraja poluvremena Savolainen je upisao nekoliko dobrih obrana održavši Finsku s minimalnim zaostatkom nakon prvih 20 minuta.
U uvodnim minutama nastavka gledamo inicijativu Portugala, no Finska ipak prva dolazi do zgoditka. Igrala se 27. minuta kada Kytölä iz auta s lijeve strane dodaje u sredinu za Autia koji s 10 metara preciznim prizemnim udarcem zabija za 2:2! Gol uvelike sličan drugom golu Portugala, no finski je kapetan zabio sa znatno veće udaljenosti. Do nove prednosti Portugal dolazi u 30. minuti kada Miguel Ângelo zabija iskosa s lijeve strane pogodivši suprotni kut Savolainena za 3:2! U 33. minuti veliku priliku propustio je Bruno Coelho koji lijepu kontru u situaciji 3 na 2 ne uspijeva na drugoj vratnici okruniti zgoditkom. U završnih 5 minuta Finska prelazi na igru s Autiom u ulozi golmana-igrača, te je s nekoliko pokušaja izvana zaprijetila portugalskom golu. No ipak, izglednije su prilike bile s druge strane gdje Portugalci u dva navrata nisu uspjeli zabiti u prazan gol. Na samom isteku vremena to je uspjelo Pany Vareli, no sirena za kraj susreta ipak je bila neznatno brža od lopte, te zgoditak nije priznat. Portugal je tako zasluženo slavio, no Finska je ostavila vrlo dobar dojam u premijernom nastupu na Europskom prvenstvu. Velike zasluge za to idu hrvatskom stručnjaku Mići Martiću koji je na EURO-u proslavio jubilarni 100. nastup za kormilom ove skandinavske reprezentacije. Čestitamo!