Početna | 2.HMNL | 2. HMNL – Zapad | MNK Kastav – MNK Grobnik 3:5

2. HMNL – Zapad | MNK Kastav – MNK Grobnik 3:5

2.HMNL-Zapad

Četvrtak, 28. Travnja 2011. Godine bio je povijesni dan za MNK Kastav, sudionika 2. HMNL od samog početka odigravanja. Nakon gotovo 10 godine seljenja po dvoranama u Rijeci i okolici, od sada će Kastavci igrati utakmice u novoj  „Školskoj sportskoj dvorani.“ Prije utakmice upriličen je domjenak za prijatelje kluba, te su se na domjenku pojavili svi relevantni faktori riječke i istarske futsal scene, uz naravno nekolicine njih koji su bili službeno spriječeni.

ČETVRTAK, 18. TRAVNJA 2011.

MNK KASTAV – MNK GROBNIK: 3 – 5 (2 – 3)

SUCI: Vladimir Merle (Rijeka) i Josip Dujmić (Jurdani)

DELEGAT: Siniša Verbanac (Labin)

MJERITELJ VREMENA: Alen Rašpolić (Kastav)

STRIJELCI: 1 – 0 Halilović (6′), 1 – 1 Weber (11′), 1 – 2 Katalinić (15′), 1 – 3 Muminović (18′), 2 – 3 Tomljanović (18′), 2 – 4 Jasprica (29′), 3 – 4 Tomljanović (34′), 3 – 5 Muminović (40′)

MNK KASTAV: Lučić, Ivanov, Tomljanović, Brčić, Alpeza, Krnjatić, Kovčalija, Šuker, Pejić, Sinko, Halilović, Bošnjak

MNK GROBNIK: Arbanas, Pinjuh, Vujnović, Selimović, Katalinić, Jasprica, Weber, Muminović, Zdrilić, Popović, Škarica, Hasanbegović

Program otvaranja započeo je revijalnom utakmicom između starijih i mlađih momčića MNK Kastav koje su s tribina bodrili brojni roditelji i prijatelji, potom je uslijedio akrobatski show grupe Freestyle iz Rijeke koji se temelji na brazilskoj capoieri, gimnastici i tome sličnom, dok je sve publiku cijelo vrijeme za mikrofonom zabavljao Dražen Turina – Šajeta kojemu je ovo, prema njegovim riječima, bio prvi angažman u futsalu.

MNK Kastav - MNK Grobnik

Središnji dio događanja zasigurno je bila utakmica koja je bila okarakterizirana kao „susjedski derbi“ između MNK Kastav i MNK Grobnik. Početni udarac izveo je popularni kastavski župnik vlč. Franjo Jurčević i izmamio ovacije prepunih tribina dvorane. Gotovo 300 gledatelja moglo je u živo pratiti ovaj susret, te je to svojevrsni rekord posjećenosti malonogometne utakmice u ovim krajevima. Sudili su iskusni rječanin Vladimir Merle i perspektivni Josip Dujmić, a sve pred budnim okom delegata Siniše Verbanca iz Labina. Čast da započnu ovu povijesnu utakmicu imali su: Mate Lučić, Luka Tomljanović, Dražen Krnjatić, Bernard Šuker i Anto Pejić s kastavske strane, te Edvin Hasanbegović, Vedran Vujnović, Toni Katalinić, Ivan Jasprica i Sanin Muminović s grobničke strane. Nakon početnog ispitivanja snaga, prvi je svoju momčad u vodstvo doveo Neven Halilović iz lijepe akcije u šestoj minuti susreta. Nakon toga Grobničani ubacuju u višu brzinu te pet minuta poslije dolaze do izjednačenja. Povratnik u momčad Grobnika, nakon više od godinu dana Igor Weber, izveo je direktni slobodan udarac s 12 metara koji je odsjeo u suprotni kut Lučića bez da je itko taknuo loptu. Uzdah s tribina i nevjerica Kastavaca dovoljan je pokazatelj kako je gol bio zaista fenomenalan te naravno prekretnica za daljnji tijek susreta. Nakon toga grobničani su imali inicijativu do kraja poluvremena, te u petnastoj minuti uigranom akcijom iz kornera Katalinić zabija za 1-2, a u  osamnaestoj minuti solo prodorom Muminović povisuje na 1-3. Pred kraj susreta, ponajbolji pojedinac kastavaca, Luka Tomljanović smanjuje na 2-3.  U posljednjoj minuti Kastav je mogao i preokrenuti rezultat, no prvo je Sinko promašio u stilu Ilije Sivonjića, a potom je izvrsni Hasanbegović obranio kazneni udarac s 10 metara nakon što su grobničani načinili šesti akumulirani prekršaj. Pri kraju poluvremena došlo je do naguravanja, dernjave i međusobnih prijetnji igrača i trenera, no to je sve okarakterizirano kao pozitivan naboj i nije bilo sankcioniranja kartonima.

Muški dio publike je došao na svoje na poluvremenu kada su atraktivne djevojke iz grupe Zumba – fitness izvodile svoju točku. U drugom poluvremenu Kastavci su morali krenuti na sve ili ništa, jer u prvoj utakmici na domaćem terenu nisu smjeli izgubiti. Grobnik je nastojao iz kontri i polukontri povečati rezultat, no nakon nekog vremena stali su na loptu i ponovo preuzeli inicijativu. U devetoj minuti nastavka, mladi Jasprica udarcem izvana prevario je inače izvrsnog Lučića koje je vrlo nespretno reagirao i propustio loptu u mrežu te je Grobnik opet došao na dva razlike, 2 – 4. U ovoj fazi utakmice dominiraju malo jedni, malo drugi, Pejić i Weber, stari znanci s malonogometnih terena priuštili su publici najviše lijepih poteza i udaraca na protivnički gol. Ipak, na 3-4 smanjuje Luka Tomljanović u tridesetčetvrtoj minuti susreta predivnim udarcem s 9 metara, plasirao je loptu u gornji desni kut Hasanbegovića. Trener Šerifi zatim čini popularni potez i postavlja Tomljanovića na golmana igrača u zadnjoj minuti susreta ne bi li pošto poto osvojio toliko željeni bod, Kastav je igrao vrlo dobro i u nekoliko navrata došao u izglednu priliku, a Halilović je pogodio i gredu. No trinaest sekundi prije kraja Muminović puca sa svoje polovice na prazan gol i postavlja konačnih 3-5. Ponajbolji pojedinac susreta Luka Tomljanović, nakon završnog sučevog zvižduka, ostao je dugo sjediti na klupi te žalosno konstatirao da nisu zalužili ovakav poraz pred domaćom publikom. Možda i nisu, ali to i je čar futsala.

MNK Grobnik opravdao je ulogu favorita u ovoj utakmici i osvojio vrlo važna 3 boda, čime je održao priključak za vodećom Albonom. Drugoplasirano Grobnik u slijedećem kolu ide u goste upravo Alboni te će taj susret biti odlučujući za naslov prvaka. U prvom međusobnom susretu Labinjani su u gostima pobijedili Grobnik s 5 – 0, te će Grobnik u Labinu morati pobijediti s 6 golova razlike da bi eventualno osvojili naslov prvaka. Labinjani su veliki favoriti, no već proslavljeni naslov prvaka bi im se mogao obiti o glavu. Grobničani su u velikoj formi, nepobjeđeni u ovom djelu sezone, igraju vrlo atraktivno i zrelo pod trenerskom palicom iskusnog Tihomira Tomića koji je na kraju utakmice rekao: „Zadovoljni smo s 3 boda, očekivali smo lakšu pobjedu, a neki naši igrači nisu bili na razini koju inače pružaju, po pobjedi se ne gleda u zube. Ne bih isticao pojedince, kolektiv je tu jedini bitan. U Labin idemo po pobjedu od 6 golova razlike. Mislim da smo dovoljno kvalitetna momčad i da to možemo ostavriti našom prepoznatljivom igrom. Do sada u klupskoj povijesti nikada nismo pobijedili Albonu, te se nadam da slijedi prva pobjeda koja će biti još slađa ako uspijemo u svojim naumima“ Dugogodišnji predsjednik MNK Kastav i alfa i omega kluba Berislav Sesar nakon utakmice bio je vidno zadovoljan. „Zadovoljan sam što prvu utakmicu igramo u vlastitoj dvorani, to i je najbitniji dio današnje manifestacije, rezultatom nisam zadovoljan jer smatram da smo zaslužili barem bod, od nas su bili bolji samo za tog Webera. Očekujem da nam Grad Kastav dodijeli adekvatan broj termina da možemo nastaviti s kvalitetnim radom sa seniorima, te će sukladno s tim doći i rezultati. Ne opterećujemo se s rezultatima, već gradimo klub od temelja. Omladinski pogon nam je moram priznati odličan, radimo s djecom, imamo nekoliko trenera – honoraraca, odlične rezultate s kadetima i juniorima i s time nastavljamo i dalje. Čestitam Grobniku na pobjedi“ rekao je raspoloženi Sesar.

MNK Kastav

Zaključno, otvorenje dvorane u Kastvu najbolja je stvar koja se mogla dogoditi na posrnuloj riječkoj futsal sceni. Prvenstveno zbog toga što se jednom klubu napokon omogučio normalan rad s omladinskim kategorijama i naravno sa seniorima. Druga stvar, također vrlo bitna je ta da Kastav nema „velikonogometnog“ kluba, te se u suradnji s Osnovnom školom Milana Brozovića može učiniti vrlo dobra stvar u organiziranju slobodnog vremena djece. Futsal bi u Kastvu trebao dobiti primat nad „velikim nogometom“ što je jedinstveni slučaj u ovom djelu Hrvatske. S druge strane, Kastavci više nemaju pravo na kiks. Već 10 godina sudjeluju u 2. HMNL – zapad, bez značajnijeg rezultata. Financijski su najbolje stojeći klub u riječkom prstenu, ljudi im ne nedostaje, imaju sposobne entuzijaste i ljubitelje malog nogometa, dovoljan broj trenera i napokon odlične uvjete treniranja. Ono što im nedostaje jest jasna vizija razvoja kluba, pogotovo se tu misli na prvi sastav. Imaju solidan igrački kadar, ali za iskorak im je potrebno dovesti 5 – 6 pojačanja ili se odlučiti za afirmaciju mlađih „domaćih dečki“ te za nekoliko godina postati stabilan prvoligaš. Uz neumornog Sesara i mudrog Rašpolića sve je moguće, uz podršku lokalne samouprave i sponzora kako bi latinska poslovica rekla: „preko trnja do zvijezda.“

za Crofutsal: Domagoj Tramontana