U19 EURO | Hrvatska se plasirala među osam najboljih!

U odlučujućem susretu za plasman na Europsko prvenstvo Hrvatska je bolje otvorila utakmicu i u 18. minuti nakon pogodaka Đurkovića i Čičića došla do dva gola prednosti. Minutu kasnije je Lasić zabio autogol, ali je u istoj minuti Vrdoljak vratio dva gola prednosti te se rezultatom 3:1 otišlo na odmor. U drugoj minuti nastavka susreta Jelagovs je vratio svoju momčad, ali su naši ekspresno odgovorili te je tri minute kasnije Dragičević vratio na +2. Latvijci su zaigrali s golmanom-igračem te u razmaku od 33. do 35. minute preko Fogelsa i Grislisa došli do izjednačenja. Minutu i 48 sekundi prije kraja su naši reprezentativci preko Govorka došli do pobjede i plasirali se među osam najboljih reprezentaciju u Europi te će tako u Španjolskoj imati priliku braniti titulu europskog viceprvaka!

Drugi sudac: Pablo Delgado Sastre (POR)
Treći sudac: Michael Lima De Souza (LUX)
Četvrti sudac: Mislav Džeko (HRV)
Kontrolor suđenja: Antonio Jose Fernandes Cardoso (ESP)
Delegat: Vladimir Badura (SVK)

HRVATSKA: Mate Vrdoljak, Toni Borčić, Duje Dragičević, Lovro Cigler, Domagoj Đurković, Danis Hrgota, Dominik Čičić, Romeo Sušac, Josip Govorko, Gabrijel Lasić, Ivan Vukosav, trener: Duje Maretić

LATVIJA: Rainers Mūrnieks, Marks Ziļs, Toms Kristians Grīslis, Edgars Tarakanovs, Daniils Fogels, Denils Lindekrona, Ņikita Jelagovs, Andžejs Mickēvičs, Eduards Edgars Ošis, Maksims Puzikovs, Raivis Svilis, Alens Dāniels Sprukts, trener: Artūrs Šketovs

STRIJELCI: 1:0 Đurković (10′), 2:0 Čičić (18′), 2:1 ag-Lasić (19′), 3:1 Vrdoljak (19′), 3:2 Jelagovs (22′), 4:2 Dragičević (25′), 4:3 Fogels (33′), 4:4 Grīslis (35′), 5:4 Govorko (39′)

AKUMULIRANI PREKRŠAJI: Hrvatska 7 (5+2); Latvija 8 (4+4)

Đurković (19′), Čičić (36′) – HRVATSKA
Jelagovs (36′) – LATVIJA

IGRAČ UTAKMICE: Josip Govorko (HRVATSKA)

Hrvatska je sjajno ušla u susret te u uvodnim minutama nekoliko puta ozbiljno prijetimo suparničkom golu, a vratar Mūrnieks najzaslužniji je što je Latvija držala startnih 0:0. S druge strane Latvijci ne uspijevaju ozbiljnije zaprijetiti našem golu, te ne uspijevaju pronaći rješenje za našu visoko postavljenu obranu. No nakon što vrlo dobru igru iz uvodnih nekoliko minuta ne uspijevamo okruniti zgoditkom, Latvija se počinje dizati te u nekoliko navrata ozbiljno zaprijetiti Vrdoljaku koji je u 2-3 navrata vrlo dobrim intervencijama spasio naš gol. Upravo u trenutcima kada je Latvija postala opasnija naša je reprezentacija došla do rezultatske prednosti. Igrala se 10. minuta kada je Đurković sjajnim driblingom po lijevoj strani prošao pored dvojice suparničkih igrača i fantastičnim udarcem iz teške pozicije krasno zabija za 1:0! U 14 minuti sreća je na našoj strani kada silovit udarac Grīslisa s 13-14 metara zaustavlja vratnica, na odbijenoj lopti najbrži je Tarakanovs no njegov udarac brani Vrdoljak. Uzvratila je Hrvatska u sljedećoj minuti kada silovit udarac Lasića s poprilične distance vratar Mūrnieks kratko odbija, lopta dolazi do Govorka čiji udarac na gol-liniji zaustavlja Tarakanovs. Nedugo zatim zaprijetila je još jednom Latvija preko Grīslisa koji u situaciji 1 na 1 ne uspijeva savladati Vrdoljaka. U 16. minuti bilježimo vrlo dobar udarac Sušca s 11-12 metara koji pogađa vanjski dio vratnice. I kada se već činilo da će Hrvatska na odmor otići s minimalnih 1:0, u završnici smo vidjeli čak 3 zgoditka. U 18. minuti Hrvatska dolazi do povećanja prednosti. Vrdoljak je bacio dugu loptu za Čičića koji je izmaknuo pažnji Lindekrone i s 4-5 metara glavom savladao Mūrnieksa koji je ostao na gol-liniji, 2:0! Nedugo zatim uzvratili su Latvijci nakon prekida gdje je najprije otklonjena opasnost, da bi udarac Jelagovsa nespretnom reakcijom Lasić poslao u vlastitu mrežu – 2:1! No niti pola minute kasnije Hrvatska ponovno dolazi do 2 gola prednosti. Vrdoljak je dugom loptom pokušao proigrati suigrače u napadu, a lopta je preletjela sve igrače uključujući i vratara Mūrnieksa i završila u mreži za 3:1! Hrvatska je tako na odmor otišla s lijepom i posve zasluženom prednošću.

U ranoj fazi nastavka Latvija dolazi do smanjenja zaostatka. Tarakanovs je iz kornera s desne strane odigrao povratnu loptu, a Jelagovs preciznim prizemnim udarcem s 9 metara zabija za 3:2! Hrvatska je uzvratila u 25. minuti kombinacijom vrgoračkog dvojca. Govorko je zagradio loptu na lijevoj strani i odigrao povratnu loptu u sredinu gdje utrčava Dragičević i s 9 metara zabija za 4:2! U 28. minuti Sušac je dvaput osvojio loptu duboko u protivničkoj polovici, te u prvom slučaju puca za malo pored gola, a u drugoj situaciji vratar Mūrnieks brani njegov udarac i zadržava utakmicu u rezultatskoj neizvijesnosti. U 33. minuti Latvija prelazi na igru s golmanom-igračem i već u prvom napadu dolazi do smanjenja zaostatka. Neshvatljivo je kako je Fogels ostao potpuno sam na vrhu kaznenog prostora i zabio za 4:3! U 35. minuti naša je obrana još jednom kapitulirala na igru protivnika s golmanom-igračem. Grīslis je sjajnim udarcem sa 8 metara s lijeve strane lijepo zabio i uveo utakmicu u uzbudljivu završnicu. U narednom periodu su se obje momčadi izmijenjivale u prilikama, ali su udarci većinom bili neprecizni. Nešto manje od dvije minute prije kraja susreta Govorko je lijepom varkom prevario protivničkog igrača te pucao s lijeve strane i pogodio od suprotnu stativu za novo vodstvo naše reprezentacije. Latvijci su se potom vratili na igru s golmanom-igračem te su naši imali dvije prilike na prazan gol, ali su u oba navrata bili neprecizni. Do kraja susreta su se naši reprezentativci obranili od svih napada i drugom pobjedom na turniru izborili nastup na završnici u Španjolskoj. Čestitke našim mladim reprezentativcima na ovom uspjehu i plasmanu među osam najboljih europskih reprezentacija.

LNFS | Marinović ponovno strijelac, Cartageni samo bod!

Odigrani su susreti 28. kola španjolske lige, a Barcelona je pobjedom kod Ribere Navarre (2:8) …